10:50:50 - دوشنبه 19 اکتبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
توافق ایران،‌ آمریکا و چین درباره بازطراحی اراک
کانال تلگرام سمنان لاین

یک رسانه چینی روز دوشنبه از توافق نهایی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و چین به همراه وزیر انرژی آمریکا در خصوص متن نهایی جزییات فنی بازطراحی راکتور آب سنگین اراک خبر داد.

بازطراحی راکتور آب سنگین اراک یکی از موضوعات برنامه جامع اقدام مشترک است.

 خبرگزاری چینی «شین هوا» نوشت: این متن پیش از این به امضای «علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی ایران، «شو دا جه» رییس سازمان انرژی اتمی چین و «ارنست جفری مونیز» وزیر انرژی آمریکا رسیده بود و قرار است جزییات آن در قالب بیانیه ای مشترک تا ساعتی دیگر در وین رسانه ای شود.

نسخه چینی روزنامه «گلوبال تایمز» نیز روز دوشنبه نوشت: خبرنگار ما از منابع خود در سازمان انرژی اتمی چین کسب اطلاع کرد که «شو دا جه» رئیس این نهاد ملی چین با «علی اکبر صالحی» همتای ایرانی و «ارنست جفری مونیز» وزیر انرژی آمریکا در خصوص صدور بیانیه ای مشترک در باره بازطراحی راکتور آب سنگین اراک به توافق نهایی دست یافته اند.

این رسانه چینی نوشت: سه کشور ایران، چین و آمریکا جزییات این بیانیه مشترک را تا ساعتی دیگر در وین رسانه ای خواهند کرد.

این روزنامه نوشت: در پی تفاهم روسای سازمان انرژی اتمی ایران و چین و وزیر انرژی آمریکا، این بیانیه با عنوان «بیانیه مشترک مربوط به بازطراحی راکتور آب سنگین اراک ذیل توافق برنامه جامع اقدام مشترک» منتشر می شود.

به استناد محتوای این بیانیه که خبرنگار «گلوبال تایمز» آن را مشاهده کرده است، چین و آمریکا به نمایندگی مشترک از گروه شش کشور شامل چین، آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و آلمان وظیفه تعامل با ایران در بازطراحی راکتور آب سنگین اراک را به عهده خواهند داشت.

گلوبال تایمز نوشت: همکاری مشترک ایران، آمریکا و چین به عنوان اقدامی موثر و عملی در راستای اجرای موفقیت آمیز برنامه جامع اقدام مشترک است.

خبرگزاری رسمی چین «شین هوا» نیز در گزارشی نوشت: به استناد بیانیه مشترک، آمریکا و چین به عنوان دو مسئول گروه کاری 1+5 خواهند بود که با ایران در بازطراحی راکتور آب سنگین اراک همکاری می کنند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب