8:59:16 - پنجشنبه 8 اکتبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رییس پژوهشگاه استاندارد ایران در سمنان: گسترش پوشش استاندارد به تمام تولیدات/فاصله‌ بین استانداردسازی در ایران و عرصه بین‌المللی جبران می‌شود
کانال تلگرام سمنان لاین

رییس پژوهشگاه استاندارد ایران با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص گسترش پوشش استاندارد از تحول در این بخش طی یکی دو سال آینده خبر داد و گفت: به دنبال گسترش پوشش استاندارد به تمام محصولات هستیم.

 جهانبخش سنجابی در سومین همایش ملی گچ ایران در دانشگاه سمنان،با اشاره به سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصادمقاومتی، اظهار کرد: یکی از مهمترین موارد مطرح شده در این سیاست‌های ابلاغی گسترش پوشش استاندارد به تمامی تولیدات و محصولات داخلی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مداخلات استاندارد به یک چهلم محصولات محدود می‌شود،افزود: در حال حاضر استاندارد اجباری در خصود بیش از 2هزار محصول اعمال می‌شود در حالی که بیش از 80 هزار محصول در بازار در بخش‌های مختلف عرضه می‌شود.

تدوین یک پیوست استاندارد برای هر محصول ایرانی

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، به لحاظ کردن استاندارد در برنامه ششم توسعه اشاره و خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه رویکرد تعالی و رقابت پذیری جهانی مدنظر قرار گرفته و از این رو انتظار داریم که با اجرای این برنامه گسترش پوشش استاندارد به همه محصولات، فاصله‌ای که بین نظام استانداردسازی در سطح کشور و عرصه بین‌المللی وجود دارد جبران شود.

رییس پژوهشگاه استاندارد با اشاره به رویکرد نوین استانداردسازی در ایران این تغییر رویکرد را اتفاقی مبارک دانست و تصریح کرد: حاصل این تغییر رویکرد به چهار اتفاق مهم ختم می شود که براساس آن، مصرف کننده به حقوق خود واقف شده و نظام توزیع و تولید به دلیل فشار ناشی از مصرف‌کنندگان به سمت خوداظهاری و خودکنترلی پیش می‌رود و برای هر محصول یک پیوست استاندارد تدوین می‌شود که حاصل این فرآیند نیز تضمین کیفیت خواهد بود.

وی اظهار داشت: نقشه راه رویکرد تعالی و رقابت پذیری جهانی در دست تدوین است و ظرف پنج سال آینده در قالب برنامه ششم توسعه اجرایی خواهد شد.

مثلثی که می‌تواند موتورمحرکه توسعه در صنعت گچ باشد

سنجابی، با بیان اینکه در یک دهه گذشته مثلث پایه کیفیت، استاندارد و رقابت‌پذیری به عنوان موتورمحرکه توسعه در هر کشور مطرح شده اظهار داشت: تا این سه بخش در کشور اتفاق نیفتد، آن کشور توسعه یافته محسوب نمی‌شود.

وی با بیان اینکه صنعت گچ نیز باید این مثلث را شکل دهد، افزود: اگر می‌خواهیم در صنعت گچ چه در بازارهای داخلی و چه خارجی، سهمی داشته باشیم باید این مثلث را در صنعت گچ شکل دهیم وگرنه با روش‌های سنتی در بر همان پاشنه خواهد چرخید.

باید برای بازار گچ عراق برنامه‌ریزی کنیم

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با بیان اینکه تا پیش از این 80 درصد از بازار گچ عراق در دست عربستان و 15 درصد در دست ترکیه و چند کشور منطقه بود، تصریح کرد: ایران باید به این بازار وارد و سهم بیشتری را از آن خود کند.

رییس پژوهشگاه استاندارد ایران ادامه داد: هر سناریویی که در کشور عراق عملی شود و در بدترین شرایط هم که تقسیم این کشور به سه کشور مستقل است باز ایران زمینه فعالیت در دو بخش شیعه و کرد آن را دارد.

سنجابی، با اشاره به ظرفیت‌های عراق، از آن به عنوان یک کشور فعال در صنعت ساختمان تا پیش از وقایع اخیر یاد کرد و گفت: باید برای بازار گچ عراق برنامه‌ریزی کنیم.

انقلابی در استانداردسازی در برنامه ششم

وی اظهار کرد: چنانچه این مثلث در حوزه استانداردسازی محصولات شکل بگیرد و منویات مقام معظم رهبری در خصوص گسترش پوشش استاندارد عملی شود با یک تحول و انقلاب اساسی در استانداردسازی کالاها در ایران روبرو خواهیم بود.

وی با بیان اینکه انتظار مردم با آنچه ما در استاندارد انجام می‌دهیم همخوانی ندارد،گفت: مردم چند انتظار عام از ما دارند که تقویت تولید داخلی و افزایش رضایت‌مندی در صدر آنها است. انتظار دوم مردم از ما توسعه صادرات و انتظار دیگر مرد تغییر رویکرد استانداردسازی و کیفیت کالاها و تولیدات در کشور است.

سنجابی، با بیان اینکه در بحث استاندارد محصولات در دنیا همواره از نقش حاکمیت کاسته شده و نقش خوداظهاری پررنگ‌تر می‌شود، یادآوری کرد: ما نیز در ایران به دنبال این هستیم که این اتفاق در کشور و طی برنامه ششم توسعه به وقوع بپیوندد.

این مقام مسئول با بیان اینکه رابطه بین حاکمیت با تولید و شبکه توزیع نگاهی از بالا به پایین است، اضافه کرد: از همین رو است که بخش‌های تولید و توزیع همواره برخوردی انفعالی داشته‌اند. لذا تلاش ما بر این است با اجرای این برنامه به سمت خوداظهاری و خودکنترلی برویم. البته بدیهی است که چنانچه تولید و محصول عرضه شده با خوداظهاری تولیدکننده مطابقت نداشته باشد ما به عنوان حاکمیت وارد شده و با آن برخورد می‌کنیم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب