10:17:25 - چهار شنبه 7 اکتبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سومین همایش ملی گچ در دانشگاه سمنان آغاز شد
کانال تلگرام سمنان لاین

سومین همایش ملی گچ، روز چهارشنبه در تالار خوارزمی دانشگاه سمنان با حضور مسئولان، تولیدکنندگان، پژوهشگران و صاحبنظران کشوری این محصول آغاز شد.

دبیر اجرایی سومین همایش ملی گچ در آئین افتتاحیه این همایش دو روزه، گفت: 39 عنوان مقاله به دبیرخانه این همایش رسید که پس از داوری 33 عنوان مقاله پذیرفته شد .
ابراهیم نجفی کانی افزود: از این تعداد، 15 مقاله عنوان به صورت سخنرانی و 18 عنوان مقاله به شکل پوستر، در روزهای پانزدهم و شانزدهم مهر 94 ارائه می شود .
وی با اشاره به ارایه سه سخنرانی کلیدی و تخصصی در این همایش،خاطرنشان کرد: سومین همایش ملی گچ در دانشگاه سمنان، در چهار محور اکتشاف و استخراج ذخایر گچ، بهینه سازی در صنایع فرآوری گچ، تنوع محصولات بر پایه گچ و بازار محصولات گچی برگزار می شود .
وی یاد آور شد: برپایی نمایشگاه تخصصی گچ و صنایع وابسته، برگزاری سه کارگاه آموزشی، بازدید علمی از سه کارخانه تولید گچ صاحب فناوری و قدردانی از 15 پیشکسوت و برگزیده صنعت گچ کشور، طی دو روز برگزاری این همایش برنامه ریزی شده است .
دبیر اجرایی سومین همایش ملی گچ در دانشگاه سمنان، برقراری ارتباط بین صنعت گچ کشور با مجامع علمی دانشگاهی، ارائه آخرین دستاوردهای علمی – پژوهشی و صنعتی، ارتقای سطح دانش فنی روش های تولید، تنوع محصول و کیفیت و بهبود جایگاه صنعت گچ در توسعه پایدار کشور و … را اهداف برگزاری سومین همایش ملی گچ عنوان کرد.
وی با اشاره به صادرات گچ در دنیا به میزان 25 میلیون و 512 هزار تن، اظهار کرد: سهم ایران از صادرات گچ جهان فقط 954 هزار تن است در حالی که در کشور سالانه 13 میلیون تن گچ تولید می شود.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در آئین افتتاحیه سومین همایش ملی گچ در دانشگاه سمنان بر توجه به فرآوری این محصول تاکید کرد.
محسن جلالپور گفت: چین و آمریکا به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان گچ در جهان، بیش از 30 نوع محصول از این ماده معدنی فرآوری می کنند.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به سهم اندک ایران از بازار و محصولات متنوع از ماده خام گچ، تصریح کرد: تنها راه رقابت با کشورهای پیشرو در تولید این محصول، تعامل دولت و بخش خصوصی برای خروج صنعت گچ از موقعیت رکود فعلی است.
رییس اتاق بازرگانی استان سمنان نیز گفت: 60 درصد از گچ تولیدی کشور ، معادل 9 درصد از میزان تولید گچ جهان، در استان سمنان تولید می شود.
علی اصغر جمعه ای افزود: از 900 میلیون تن ذخیره شناسایی شده گچ کشور 500 میلیون تن در استان سمنان شناسایی شده است.
علی حقیقی اصل، قائم مقام رییس دانشگاه سمنان نیز با اشاره به فعالیت کانون گچ و نمک زیر پوشش این دانشگاه، گفت: فرآوری و ایجاد تنوع در تولید محصولات گچ، نیازمند حمایتهای مالی تولیدکنندگان از پژوهشهای کانون گچ و نمک است.
در سومین همایش ملی گچ در دانشگاه سمنان، مقالاتی از 14 استان کشور حضور دارد.
سهم سه درصدی ایران از گردش مالی صنعت گچ در جهان، تولید گچ در ایران تنها به صورت پودر گچ ساختمانی، تولید گچ در 17 استان کشور، تولید 75 درصد از تولید گچ جهان به صورت صفحه های گچی(پنل)، غفلت از تولید محصولات مختلف و تنوع در تولید محصولات فرآوری شده گچ و … از مباحث مطرح شده در سومین همایش ملی گچ در دانشگاه سمنان بود.
این همایش به همت گروه پژوهشی گچ و دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه سمنان برگزار شده است.
وجود حدود 40 کارخانه تولید گچ، استان سمنان را به قطب تولید این محصول معدنی و پایتخت معدنی ایران تبدیل کرده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب