20:20:20 - سه شنبه 22 سپتامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اقدام های پیشگیرانه حفاظت محیط زیست برای بیماری طاعون نشخوارکنندگان
کانال تلگرام سمنان لاین

به گزارش سمنان لاین به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سمنان، در پی شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در کشور، این اداره کل به انجام امور پیشگیرانه برای مقابله با این بیماری در این استان اقدام کرده است.

بنا به گزارش روز سه شنبه این اداره کل، رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر به برخی از امور انجام شده در این شهرستان اشاره کرد.
عباس زارع گفت: با اعلام شیوع این بیماری در بین حیات وحش استان های جنوبی رشته کوه البرز از جمله استان مرکزی و استان تهران، حفاظت محیط زیست مهدیشهر برای جلوگیری از شیوع آن در حیات وحش این منطقه، اقدام به تشکیل جلسه های متعدد با فرمانداری و ادارات منابع طبیعی و دامپزشکی این شهرستان کرد.
وی ادامه داد: ضمن ارائه راهکارهای پیشنهادی، حفاظت محیط زیست مهدیشهر، با انجام آهک پاشی در آبشخورهای موجود در مناطق مختلف این شهرستان، به خصوص آبشخورهای مشترک دام های اهلی و حیات وحش، به منظور ضدعفونی و مسدود کردن راه های انتقال این بیماری کشنده، گام های موثری برداشته است.
زارع افزود: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی با واگیری و انتشار سریع است که بیشتر نشخوار کنندگان کوچک مانند گوسفند و بز را مبتلا می کند.
رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر یاد آور شد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی نفس، اسهال بدبو، سرفه بروز می کند و دام مبتلا به شدت لاغر شده و تلف می شود.
ترشحات چشم، بینی، آب دهان و مدفوع حاوی مقادیر زیادی از ویروس این بیماری است و شیر حیوان نیز حاوی ویروس است.
قطرات ریز این ترشحات از طریق سرفه و عطسه در هوا پخش می شود و دامها با استنشاق این قطرات آلوده می شوند. تماس نزدیک دام ها با یکدیگر نیز مهمترین راه انتقال بیماری عنوان شده است. 
کنترل و پیشگیری بیماری وابسته به قرنطینه و واکسیناسیون دامها بهترین راهکار برای مقابله با این بیماری است.
انسان به این بیماری مبتلا نمی شود، ولی می تواند ویروس بیماری آن را از طریق دست، کفش و لباس آلوده، به دام ها و مکان های دیگر منتقل کند.
به گفته محمد سعیدی مدیرکل دامپزشکی استان سمنان، هنوز موردی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در این استان مشاهده و گزارش نشده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب