7:58:45 - یکشنبه 20 سپتامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مدیر اجرایی طرح بین المللی حبله رود: طرح آمایش سرزمین حبله رود در 1.5 میلیون هکتار اجرا شد
کانال تلگرام سمنان لاین

مدیر اجرایی طرحهای بین المللی حبله رود و منارید در سازمان جنگلها از اجرای طرح آمایش سرزمین حبله رود در استان سمنان به میزان 1.5 میلیون هکتار خبر داد.

 

به گزارش سمنان لاین به نقل ازروابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، هوشنگ جزی در نشست هم اندیشی اعضای انجمن آمایش سرزمین ایران، ضمن ارائه گزارشی از برنامه آمایش سرزمین حوزه طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک حبله رود، افزود: این برنامه با مشارکت کارشناسان دستگاه های مختلف اجرایی، علمی و تحقیقاتی استانهای تهران و سمنان در قالب کمیته فنی طرج، در سطح 1.5 میلیون هکتار انجام شده است.

وی هماهنگی بین دستگاهی را لازمه دستیابی به اهداف آمایش سرزمین در طرح حبله رود دانست و گفت: لازمه دستیابی به اهداف آمایش، تدوین برنامه پایش وارزیابی با همکاری کلیه دستگاه های دست اندرکار است و این امر در طرح مدیریت پایدار منابع آب وخاک حبله رود به انجام رسیده است.

مدیر اجرایی طرح بین المللی حبله رود و منارید در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، عامل موفقیت این طرح را هماهنگی و تعامل بین دستگاه های ذیربط دانست و گفت: باید از فعالیت نهادهای مرتبط با این پروژه بین المللی تقدیر کرد و امیدواریم با همکاری های متقابل بین نهادهای اجرایی، دانشگاهی، پژوهشی و مدیریتی، شاهد موفقیت طرح های آمایش طبیعی از این دست باشیم.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان نیز در این نشست تعمیم و توسعه نتایج حاصل از پروژه طرح حبله رود با مشارکت روستایی را امکان پذیر دانست و افزود: دستیابی به الگوهای مناسب برنامه ریزی، مدیریت، اجرا، توسعه پایدار منابع طبیعی از اهداف این طرح است.

محمد هادی نوچه تصریح کرد: به منظور مشارکت های قانونمند، کمیته های فنی، راهبردی و شهرستانی با مدیریت استانداران، فرمانداران و مدیران کل دو استان سمنان و تهران، برای بررسی، تصویب و پایش پروژه های اثرگذار در قالب این طرح پیشنهاد و در استان سمنان تشکیل شد.

وی، ایجاد انسجام سازمانی بین دستگاه های متولی و پایش و ارزشیابی منابع آب و خاک در چند زیر حوزه از حوزه آبخیز حبله رود و تعمیم و توسعه نتایج حاصل از پروژه به برنامه ملی حفاظت منابع طبیعی از طریق مشارکت روستایی را از اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان تصریح کرد: طرح حبله رود به مدت پنج سال در کشور اجرا و پس از آن به دلیل ناهماهنگی ادارات و دستگاه های دولتی متوقف شد.

نوچه اظهار داشت: این طرح با مشارکت مطلوب مردمی همراه بود و از این رو اجرای مرحله دوم آن از سال 91 به مدت پنج سال در دستور کار دولت قرار گرفت.

طرح حوزه آبخیز حبله رود به عنوان تنها رودخانه در استان سمنان در شهرستان گرمسار، به عنوان طرحی بین المللی، با مشارکت استانهای تهران و سمنان و مردم منطقه و به منظور حفظ و بهره برداری اصولی از این حوزه آبخیز مهم و با کمک دفتر عمران سازمان ملل متحد به اجرا درآمده است.

طرح مدیریت پایدار منابع آب و خاک(SMLWR) بر اساس برنامه مشترک میان دولت جمهوری اسلامی ایران و UNDP از سال 76 در حوزه آبخیز حبله رود با وسعت یک میلیون و 200 هزار هکتار به عنوان منطقه نمونه آغاز شد.

هدف اصلی این پروژه دستیابی به الگوهای مناسب برنامه ریزی، مدیریت، اجرا، بهره برداری و پایش و ارزشیابی منابع آب و خاک در چند زیر حوزه از حوزه آبخیز حبله رود و تعمیم و توسعه نتایج حاصله از پروژه به برنامه ملی حفاظت منابع طبیعی از طریق مشارکت مردم روستایی در مدیریت حوزه های آبخیز کشور است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب