18:02:56 - پنجشنبه 17 سپتامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آمادگی دانشگاه سمنان در تبادل استاد و دانشجو با تاجیکستان
کانال تلگرام سمنان لاین

 

استاندار و مسئولان شماری از دستگاه های اجرایی استان سمنان که در نشست صمیمانه با سفیر تاجیکستان در ایران حضور داشتند گفتند:در زمینه برپایی نمایشگاه توانمندی های استان، تربیت دانشجو و بازسازی و انجام ساخت و ساز در تاجیکستان آمادگی داریم.

این نشست عصر پنج شنبه در دفتر استانداری سمنان برگزار شد.
به گزارش سمنان لاین ،محمد وکیلی استاندار سمنان در این جلسه ، این استان را ایران کوچک و استانی چهار اقلیم و کلکسیون معادن کشور نامید.
وی به وجود 42 ماده معدنی در استان اشاره کرد و گفت: این استان دارای یک هزار و 500 واحد صنعتی فعال است.
استاندار سمنان با بیان اینکه 17 هزار هکتار باغ پسته و بزرگترین باغ گردوی جهان در استان سمنان قرار دارد، اظهار داشت: این استان جزیره گویش هاست و می توان تبادلات فرهنگی مناسبی در این زمینه با تاجیکستان داشت.
عباس هنربخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان نیز با اشاره به برگزاری کرسی زبان و ادبیات فارسی در کشورهای فرانسه، مجارستان و سوریه توسط دانشگاه سمنان گفت: این استان آمادگی تبادل استاد و دانشجو را با تاجیکستان دارد.
رئیس اتاق بازرگانی،صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان نیز گفت: از 200 هزار تن تولید سالانه پسته در کشور، 40 هزار تن به استان سمنان و از این مقدار 35 هزار تن به دامغان اختصاص دارد و بیشتر صادرات استان در زمینه پسته تازه است.
علی اصغر جمعه ای افزود: کشور تاجیکستان یکی از کشورهای هدف اتاق بازرگانی سمنان است و بخش خصوصی استان به دنبال سفر به این کشور و نشان دادن توانمندی های سمنان به تاجیکستان است.
وی با اشاره به آغاز روند بازسازی کشور تاجیکستان گفت: اتاق بازرگانی سمنان در زمینه تامین مصالح بازسازی و ساخت و ساز این کشور آمادگی کامل دارد.
وی افزود: استان سمنان می تواند در زمینه نساجی، آهن و فولاد و شوینده ها همکاری نزدیک با تاجیکستان داشته باشد.
سفیر تاجیکستان در ایران نیز از مسئولان دستگاههای اجرایی استان سمنان برای شرکت در نمایشگاه تاجیکستان در 14 اکتبر و معرفی توانمندی های استان سمنان دعوت کرد.
نعمت الله امام زاده گفت: کشور تاجیکستان به دلیل تشابه فرهنگی و دینی با ایران به دنبال رشد همکاری و تعامل با این کشور است.
وی سمنان را منطقه چهار فصل و مرکز معادن ایران دانست و گفت: کشور تاجیکستان آماده همکاری با استان سمنان است.
سفیر تاجیکستان در ایران برای شرکت در دومین جشنواره ملی پسته در دامغان، به استان سمنان سفر کرده است.
جشنواره پسته از بیست و پنجم شهریور ماه آغاز به کار کرده و بیست و هفتم ماه جاری به کار خود پایان می دهد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب