18:17:20 - پنجشنبه 10 سپتامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نتایج یک نظرسنجی درباره نگاه ایرانیان به توافق
کانال تلگرام سمنان لاین

تازه ترین نظرسنجی مرکز مطالعات بین الملل و امنیت وابسته به دانشگاه مریلند در آمریکا، از افزایش امیدواری شهروندان ایرانی به آینده اقتصاد کشور، حمایت قاطع از توافق هسته ای و محبوبیت حسن روحانی و محمدجواد ظریف حکایت دارد.

 این نظرسنجی نشان می دهد در حالی که در ماه های مه و نوامبر (اردیبهشت و آبان) 2014 میلادی، 32 و 40 درصد از پرسش شوندگان، اعتقاد داشتند که وضعیت اقتصاد کشور رو به بهبود است، این میزان در ماه مه و اوت (اردیبهشت و مرداد) 2015 به 49 و بیش از 57 درصد رسیده است.

در واپسین نظرسنجی (مرداد امسال)، تنها 28 درصد از پاسخ دهندگان نظر منفی به اقتصاد کشور داشته اند و نزدیک به 9 درصد نیز اعتقاد داشتند که وضعیت اقتصاد ثابت می ماند. حدود پنج درصد نیز گفته اند که نظری نسبت به اقتصاد ندارند.

این نظرسنجی همچنین نشان می دهد شمار کسانی که حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران را «بسیار محبوب» می دانسته اند از 51 درصد در ژوئیه(تیر- مرداد) 2014 به 61 درصد در اوت (مرداد) 2015 افزایش یافته است.

براساس یافته های این نظرسنجی، رئیس جمهوری ایران دارای محبوبیت کلی 89 درصدی است. در همین نظرسنجی، مجموع کسانی که حسن روحانی را کمابیش نامحبوب یا بسیار نامحبوب دانسته اند، 9 درصد بوده است.

نظرسنجی مرکز مطالعات بین المللی دانشگاه مریلند نشان می دهد محبوبیت محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز از 40 درصد بسیار محبوب و 30 درصد کمابیش محبوب، به 56 درصد بسیار محبوب و 33.4 درصد کمابیش محبوب افزایش یافته است.

براساس این نظرسنجی، 84.6 درصد از پاسخ دهندگان، برنامه های هسته ای را برای کشورمان «بسیار مهم» و 8.6 درصد «کمابیش مهم» می دانند. افزون بر این، 42.7 درصد از پرسش شوندگان، از توافق هسته ای انجام شده میان ایران و 1+5 «قاطعانه» و 32.8 درصد «کمابیش» پشتیبانی می کنند که در مجموع بیانگر حمایت 75 درصدی از برجام است.

براساس اعلام این موسسه، مراحل میدانی این نظرسنجی از 8 تا 18 اوت (17 تا 27 مرداد) امسال به صورت تلفنی انجام شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب