6:59:36 - چهار شنبه 9 سپتامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کاتب : زمینه جذب سرمایه گذار و گردشگر با مرمت بناهای تاریخی فراهم می شود
کانال تلگرام سمنان لاین

نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی، مرمت بناهای تاریخی را بهترین روش برای جذب سرمایه گذار و گردشگر دانست و نقش میراث فرهنگی را در این مسیر مهم دانست.

 

غلامرضا کاتب روز چهارشنبه در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان، گفت: مرمت بناهای تاریخی مانند کارخانه تاریخی پنبه پاک کنی گرمسار، اتفاق مهمی در شهرستان گرمسار است و زمینه جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و گردشگر را فراهم می کند.

وی در این نشست در جریان روند مرمت آثار تاریخی و فعالیت های انجام شده در حوزه های گردشگری و صنایع دستی آرادان و گرمسار قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان نیز گفت: پس از مرمت کارخانه پنبه پاک کنی گرمسار، تعداد زیادی از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری گرمسار اعلام آمادگی کرده اند.

حسین خواجه بیدختی از همکاری اداره جهاد کشاورزی استان و شهرستان گرمسار برای در اختیار قرار دادن این فضا برای مرمت و احیا قدردانی کرد.

وی افزود: مالکان بسیاری از بناهای مشابه کارخانه پنبه پاک کنی گرمسار در سایر نقاط استان سمنان، نسبت به واگذاری کار احیا و مرمت اصولی بناها به اداره کل میراث فرهنگی اعلام آمادگی کرده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان ابراز امیدواری کرد: با پایان کار مرمت، بنای تاریخی کارخانه پنبه پاک کنی به یک مجتمع گردشگری- تاریخی تبدیل شود.

کارخانه پنبه پاک کنی گرمسار در سال 1304 هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده است، مساحت این کارخانه بالغ بر چهار هزار مترمربع است و شامل قسمت های مختلفی از جمله بخش کارگذاری موتورها، انبار پنبه، بخش تبدیل پنبه و … است.

این کارخانه در ضلع غربی میدان معلم شهرستان گرمسار واقع شده و در دو طبقه و با پلان مستطیل شکل ساخته شده است. 

نمای ساختمان بسیار ساده است و فقط در لبه فوقانی آن کنگره های آجری در یک ردیف دور تا دور ساختمان به غیر از ضلع جنوبی آن وجود دارد. 

مصالح تشکیل دهنده اصلی در انبارها خشت و گل است که یک ردیف آجر، نمای خارجی ستون های آن را شامل می شود که در نگاه اول به نظر کاروانسرایی درون شهری می رسد که بعدها تغییر کاربری پیدا کرده، اما از همان ابتدا به عنوان انبار پنبه ساخته شده است و الگوی ساخت آن از پلان کاروانسراهای این منطقه نشات گرفته است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب