8:17:31 - دوشنبه 7 سپتامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حیات‌وحش استان سرشماری می‌شوند
کانال تلگرام سمنان لاین

معاون محیط‌طبیعی حفاظت محیط‌زیست استان سمنان از سرشماری حیات‌وحش مناطق حفاظت شده این استان به منظور برنامه‌ریزی بهتر برای حیات وحش خبر داد.

به گزارش سمنان لاین به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان ،بهرامعلی ظاهری با اعلام این خبر اظهار کرد: سرشماری حیات وحش استان هر ساله و طی دو دوره گرم و سرد انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه سرشماری حیات‌وحش استان در دو بازه زمانی پاییزه و بهاره اجرایی می‌شود، افزود: انجام این سرشماری‌ها نقش مهمی در برنامه‌ریزی‌های حفاظت محیط‌زیست در خصوص حیات‌وحش استان سمنان دارد. چرا که تمامی برنامه‌ها، طرح‌ها و اهداف و برنامه‌ریزی‌های ما متناسب با نتایج به‌دست آمده از این سرشماری‌ها اجرایی می‌شود.

معاون محیط‌طبیعی حفاظت محیط‌زیست استان تصریح کرد: بی‌تردید اجرای طرح سرشماری حیات وحش به مدیریت و حفظ نسل مجموعه حیات‌وحش در این استان کمک خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به زیست گونه‌های متعددی از پرندگان در زیست‌گاه‌های استان، گفت: همزمان با برگزاری این سرشماری، مشاهدات پرندگان نیز ثبت و اعلام می‌شود.

ظاهری به تنوع حیات‌وحش در این استان اشاره و خاطرنشان کرد: استان سمنان به دلیل برخورداری از شرایط اقلیمی و آب‌و هوایی متنوع از حیات وحش متعدد و متنوعی نیز برخوردار است. ضمن اینکه این استان دارای زیست‌گاه‌های گسترده و متعددی است و همین، اهمیت سزشماری حیات‌وحش در آن را مضاعف می‌کند.

معاون محیط‌زیست استان سمنان، یادآوری کرد:پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده توران، منطقه حفاظت شده پرور،منطقه شکار ممنوع خنار، منطقه شکار ممنوع تپال،پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر و… از مهمترین زیست‌گاه‌های این استان هستند.

وی با اشاره به اهمیت زیست‌گاه‌های استان سمنان، خاطرنشان کرد: بیش از 23 درصد از وسعت استان سمنان را مناطق حفاظت‌شده و پناهگاه حیات وحش تشکیل دربرگرفته، که این رقم در حدود 25 درصد کل مناطق حفاظت شده کشور را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی، کل و بز، قوچ و میش ، پلنگ، گربه شنی، گربه پالاس، گرگ، خرس قهوه‌ای، جبير، آهو ،کاراكال، شغال، كفتار، روباه، زرده بر، بزمجه، حواصيل، اردك بلوطي، قرقي، عقاب، باقرقره , كبك ،هوبره، زاغ‌بور، كركس ، شاهين و… از جمله گونه‌های مهم جانوری در این استان هستند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب