11:15:59 - یکشنبه 6 سپتامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آبان ماه برگزار میشود؛ نمایشگاه نتایج كاوش‌های انجام شده در میرك سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: نمايشگاه نتايج كاوش‌هاي انجام شده در محوطه باستاني ميرك سمنان آبان ماه امسال در سمنان برپا مي‌شود.

به گزارش سمنان لاین به نقل از روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، «حسين خواجه‌بيدختي» اظهار داشت: در اين نمايشگاه 50 قطعه از ابزار بدست آمده در محوطه باستاني ميرك سمنان معرفي مي‌شود و در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرد.

وي افزود: اين نمايشگاه با هدف معرفي هر چه بيشتر محوطه باستاني ميرك و تبيين اهميت اين منطقه به عنوان يكي از بزرگترين محوطه هاي باستاني پارينه سنگي ايران در محل فرهنگسراي كومش سمنان برگزار مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه بسياري از آثار بدست آمده از مناطق تاريخي استان سمنان در موزه هاي مهم كشور از جمله موزه ملي نگهداري مي‌شود، گفت: در صورت راه اندازي موزه مناسب و برخورداري از مخزن امن، امكان بازگرداندن و نگهداري اين اشيا و آثار در استان فراهم مي‌شود.

محوطه ميرك در اطراف روستای دلازیان در هشت کیلومتری جنوب سمنان واقع شده است و بر اساس يافته‌هاي باستان شناسان اين محوطه بیشتر منتسب به ادوار پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی است.

نتایج حاصل از این فعالیت میدانی که در قالب چندین مقاله، سخنرانی و پایان نامه به چاپ رسیده حاکی از آن است که میرک به لحاظ نوع و پراکنش دست افزارها و همچنین ابعاد محوطه در زمره یکی از بزرگترین محوطه های روباز پارینه سنگی در ایران و چه بسا خاورمیانه است.

تخمین‌های ابتدایی حاکی از وجود بالغ بر صدها هزار قطعه سنگ بر روی سطح است.

از منظر گاهنگاری و باتوجه به حضور شاخص‌های ادوار مختلف پارینه سنگی، میرک دارای بیشترین استقرار از دوران پارینه سنگی میانی (حدود 250 هزار تا 40 هزار سال پیش) و همچنین پارینه سنگی جدید (حدود 40 هزار تا 18 هزار سال پیش) بوده است.

در تير ماه امسال نيز براي بررسي بيشتر در اين محوطه باستاني، مرحله جديد كاوش در محوطه پارينه سنگي ميرك سمنان با حضور باستان شناسان ايراني و متخصصین مرکز ملی علوم کشور فرانسه به سرپرستي دكتر”حامد وحدتي نسب” انجام شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب