11:30:29 - شنبه 5 سپتامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سرانجام “خانه های تاریخی سمنان ” در واگذاری به بخش خصوصی
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین –  واگذاری اماکن تاریخی که مهمترین آنها در سمنان خانه های تاریخی هستند به بحث داغ بین اداره کل میراث استان و انجمن های میراث و تشکل های مردمی تبدیل شده که دامنه ی آن به شبکه های اجتماعی هم کشیده شده است.

 

هر دو طرف دلایلی مطرح می کنند که قابل احترام است اما آنچه موجب نگرانی این انجمن ها شده این است که آنها واگذاری معدود ابنیه ی تاریخی داخل شهر سمنان که برای عموم قابل بازدید هستند را اشتباه می دانند .

 

خانه های تاریخی تدین و طاهری که در لیست واگذاری هستند دارای بهترین شرایط بوده که تقریبا نیاز چندانی به سرمایه گذاری ندارند و اگر قرار بر واگذاری میباشد بایست برای ابنیه ای این اتفاق صورت پذیرد که بخش خصوصی وارد شده و ضمن سرمایه گذاری ، آنها را  به مکان هایی مناسب و گردشگر پذیر تبدیل نماید نه اینکه 2 الی 3  خانه ای که در بهترین شرایط هستند را به بخش خصوصی واگذار کرد.

 

از طرف دیگر آیا مکان هایی مثل قصربهرام که به گفته ی رئیس میراث فرهنگی گرمسار بتازگی مرمت و ساماندهی شده هم به بخش خصوصی واگذار می شود؟ یا اینکه همانند مواردی دیگر البته نه در بخش میراث مردم مرکز استان شاهد سیاست هایی با استانداردهای دوگانه خواهند بود.( واگذاری نیروگاه سیکل ترکیبی سمنان به بخش خصوصی و عدم واگذاری نیروگاه شاهرود ودولتی باقی ماندن آن و…)  تمامی اینها مواردیست که باعث نگرانی مردم سمنان شده است.

 

سمنان لاین امیدوار است  درصورت ناگزیر بودن به اجرای چنین سیاستی ، اولا : ابنیه ای که نیاز به مرمت دارند در اولویت برنامه ها قرارگیرند ثانیا : این اماکن به افراد توانمند و دلسوز واگذار گردد  ثالثا :در این واگذاری تمام جوانب در نظر گرفته شود چراکه صاحبان اصلی و معنوی این ابنیه ، مردم و انجمن هایی هستند که سالهاست با تمام وجود از آنها مانند نگینی در وجود خود نگهداری کرده اند.

 

و اما اصل خبر…

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: هفت بنای تاریخی استان از سوی صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی واگذار می‌شود.

 

به گزارش گروه دریافت خبر سمنان لاین ، حسین خواجه‌بیدختی با اعلام این خبر، اظهار کرد: کاروانسرای شاه‌عباسی دامغان، خانه تدین، خانه رجبی و خانه طاهریان در سمنان، کاروانسرای ده‌نمک در آرادان، کاروانسرای میاندشت در میامی و کاروانسرای ایوانکی در گرمسار به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار می‌شود.

وی هدف از واگذاری این بناهای تاریخی را مرمت، احیا و بهره‌برداری از این بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی عنوان کرد و گفت: آگهی واگذاری سه بنا شامل خانه تدین، خانه طاهریان و کاروانسرای شاه‌عباسی دامغان اعلام شده و آگهی واگذاری سایر بناها به‌زودی اعلام می‌شود.

خواجه‌بیدختی اضافه کرد: علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر از جزئیات نحوه واگذاری این بناها می‌توانند به پایگاه اینترنتی صندوق احیا به آدرس www.chre.ir و یا سایت اداره‌کل میراث فرهنگی استان سمنان به آدرس www.mirassemnan.ir مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه این بناها برای مدت متوسط 13 سال واگذار می‌شود، افزود: مدت متوسط مرمت این بناها حدود 13 ماه است که پس از مرمت از سوی بخش خصوصی به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب