8:11:45 - سه شنبه 1 سپتامبر 2015
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اعطای مرکزیت منطقه‌ای کلان منطقه البرز جنوبی به انجمن آمایش سرزمین استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

مشاور استاندار سمنان از موافقت انجمن آمایش سرزمین ایران با اعطای مرکزیت منطقه‌ای کلان منطقه البرز جنوبی به انجمن آمایش سرزمین استان سمنان خبر داد .

به گزارش سمنان لاین به نقل از روابط عمومی استانداری سمنان ،محمدرضا قادری مشاور استاندار و سرپرست نمایندگی انجمن علمی آمایش سرزمین ایران در سمنان اظهار کرد: سرزمین جامع‌ترین نگاه و رویکرد سیستمی در برنامه‌ریزی است که هدف آن یکپارچه‌سازی فضایی و تنظیم روابط اقتصادی و اجتماعی در گستره سرزمین است که در صورت اجرا می‌تواند پیامدهای مثبت گسترده ای برای سطوح مختلف فضایی در کشور رابه دنبال داشته باشد.

وی افزود‌: اگر بنا باشد از منابع؛ ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ساخته شده و در دست ساخت و یا قابل ساخت استفاده بهینه کنیم در وهله نخست باید درک روشن و مشخصی از نقش و جایگاه استان در کشور داشته باشیم و بر آن اساس بتوانیم روابط خود را با سایر استان‌ها خصوصاً استان‌های همجوار به‌درستی و به‌صورت عینی تعریف کنیم.

قادری ادامه داد: بی‌شک این امر تاثیر مهمی در مدیریت الگوی اسکان جمعیت و همینطور توسعه و سازماندهی شبکه‌های زیربنایی خواهد داشت .مطمئناً با رعایت اصول آمایش سرزمین در حوزه‌های مختلف با همکاری تمامی مسئولان و دست اندرکاران ، موضوع تعادل‌های منطقه‌ای‌؛بهره‌وری از منابع ؛یکپارچگی و کارآیی روابط استان با سایر استان‌ها به عنوان بخشی از مجموعه‌ ملی ‌تحقق خواهد یافت .

وی افزود‌: در همین راستا و به‌منظور بسترسازی‌های لازم و حرکت همگام با محافل و مجامع علمی و ملی ؛ نمایندگی انجمن آمایش سرزمین استان سمنان از سال گذشته گفتگوها و مذاکرات مستمری را با صاحبنظران ـ تجربه اندوختگان داخل و خارج استان در دستور کار قرارداد.

مشاور استاندار گفت: درگام نخست و به عنوان اولین دستاورد این سلسله نشست ها و نیز با عنایت به عملکرد نمایندگی انجمن آمایش سرزمین در استان سمنان و حمایت‌های بی‌شائبه تمامی صاحبنظران، اساتید و علاقه‌مندان به گسترش و نشر علم و جذب متخصصان و اساتید مجرب در موضوع آمایش، انجمن آمایش سرزمین ایران با درخواست اعطای مرکزیت منطقه‌ای استان سمنان در کلان منطقه البرزجنوبی موافقت کرد.

وی ادامه داد: در این خصوص مقرر گردید نمایندگی انجمن آمایش استان سمنان با فعال‌سازی نمایندگی انجمن آمایش در منطقه استان سمنان که در برگیرنده: استان‌های تهران ، البرز، زنجان ، مرکزی ف قزوین و قم است و بهره‌مندی از توان کارشناسان ؛صاحبنظران و اساتید دانشگاه‌های این استان‌ها در خصوص توسعه فعالیت‌ها و اقدامات مندرج در اساسنامه آمایش در سطح منطقه، و نیز ایجاد تعامل بین استان‌های مربوطه ، گام موثری در برنامه‌ریزی سرزمین مبتنی بر بهره‌گیری‌ بهینه و پایدار از استعدادهای انسانی و محیطی فراهم آورد .

قادری اظهار امیدواری کرد: نتیجه این تلاش‌ها توام با هم‌فکری و همکاری مستمر منطقه‌ای‌، زمینه‌ساز تحول معرفتی و علمی مناسبی شده تا بتوانیم با بهره‌مندی هرچه بیشتر و مستمر از تجارب دیگران، خصوصاً تجارب ارزشمند و بخش خصوصی این راه را ادامه داده ودر ارتباطی  تنگاتنگ بامحققین وبدنه تخصصی ودانشگاههای استان‌های منطقه البرزجنوبی در محورها و حوزه‌های مربوط به آمایش سرزمین و مدیریت یکپارچه سرزمینی گام‌های موثری برداریم .

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب